Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Co má dělat metalový posluchač, když zrovna nemá po ruce žádnou pořádnou nahrávku jeho oblíbeného stylu? Co má v jarních a letních měsících poslouchat? Může zkusit jiné styly, které mu nejsou úplně cizí - klasický rock, folk, případně punk, v ideálním případě pak třeba i jejich kombinace. No a právě DROPKICK MURPHYS (dále jen DKM, to se povedlo, ne?) jsou většinou zárukou toho, že „celtic-punk-folk" v jejich pojetí posluchače většinou nezklame. Nejinak je tomu i u jejich jubilejní desáté desky „Turn Up That Dial", na kterou se nyní blíže podíváme.
Samotný vznik tohoto alba neprobíhal vůbec hladce, všichni víme určitě proč. Loňský rok prostě nebyl tou nejlepší dobou, kdy vydat dlouho očekávanou nahrávku. DKM to fanouškům kompenzovali aspoň tak, že v průběhu roku 2020 vypouštěli do světa singly, díky kterým mohli posluchači, aspoň částečně, okusit to, co přijde v roce následujícím.
Ke všem těmto ochutnávkám (a k později vydaným singlům) neopomněla kapela nachystat vtipné videoklipy, kde k mým favoritům patří rozhodně „Mick Jones Nicked My Pudding" a „H.B.D.M.F.". První uvedená je určitě největší nářez celého alba a ta druhá je nejspíš ze všech písní ta nejchytlavější, byť přiznávám, že tady může být hodně odlišných pohledů. Kromě vyložených hitů, jako je titulní píseň a jí vzdáleně docela podobná „Smash Shit Up", se vám pod kůži jistě dostane třeba i nenápadná oddychovka „City By The Sea", nebo skoro až stadiónová „Good As Gold". Víceméně každá z obsažených písniček bude mít jistě chvíli prostor v posluchačově hlavě, i když zrovna desku poslouchat nebude. Ve všech můžeme nalézt výrazné momenty, které se budou s přibývajícími poslechy postupně drát na povrch a následně se připomínat víc a víc.
Hudebně se album pohybuje přesně tam, kde by to člověk od „folk/punkové" kapely očekával - silné nosné melodie, úderné a nekompromisní rytmy, bohaté využití tradičních nástrojů (dudy, banjo, mandolína, flétna), a to vše má za výsledek pestrou a zábavnou směs, která (aspoň u mě) spolehlivě fungovala celé dosavadní léto a zatím ani zdaleka není ve fázi oposlouchání.
Do jaké míry si „Turn Up That Dial" stojí v porovnání se staršími deskami, tak takové hodnocení bych s dovolením nechal na skalních fanoušcích těchto amerických Irů, nicméně jsem přesvědčen o tom, že zklamaný nemůže být ani jeden z nich. To dlouhé čekání se určitě vyplatilo.
1. Turn Up That Dial
2. L-EE-B-O-Y
3. Middle Finger
4. Queen of Suffolk County
5. Mick Jones Nicked My Pudding
6. H.B.D.M.F.
7. Good as Gold
8. Smash Shit Up
9. Chosen Few
10. City by the Sea
11. I Wish You Were Here
Diskografie
Turn Up That Dial (2021) 11 Short Stories Of Pain & Glory (2017) Signed And Sealed In Blood (2013) Going Out In Style (2011) The Meanest Of Times (2007) The Warrior´s Code (2005) Blackout (2003) Sing Loud, Sing Proud (2001) The Gang´s All Here (1999) Do Or Die (1998)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2021 Vydavatel: Born & Bred Stopáž: 39:06
Z HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
Patex
7,5 / 10
Mozno tam neni nejaky mega hit, ale pocuva sa to dobre, netreba od toho vela ocakavat. Naj. skladba: City By The Sea
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.
I přes původní vize, že nová deska Nicka Cavea ponese optimistickou auru, propadá se "Wild God" do pochmurných nálad a svou tísnivou atmosférou umí sevřít posluchače do kleští. Přesto je "Wild God" o kus písničkovější než minulé desky, což je za mě dobře.